Amikor meghalljuk azt a szót, hogy autizmus, legtöbbünknek az Esőember című film ugrik be. De Raymondnál az autizmusnak csak egy változatát láthatjuk, ez a kórkép egészen más formákban is megnyilvánulhat. A neve éppen ezért hivatalosan: autizmus spektrum zavar (autism spectrum disorder, ASD). Spektrum, mert a jellemző tünetek különféle erősséggel jelenhetnek meg akár egy ember esetében is, így a két szélsőség (a nagyon jól funkcionáló és a súlyosan érintett autizmussal élő emberek) között a különböző erősségű tünetek bármilyen kombinációja előfordulhat. Elmondhatjuk, hogy ahogyan nincs két egyforma ember, két egyforma autista sincsen.
“Egyes autisták csöndben, magukba fordulva élik napjaikat, mások folytonos dühöngéssel, mert náluk a világ a fejükön száguld keresztül. Egyes autisták sosem tanulják meg, hogy helyesen mondjanak köszönetet, mások ajkára oly pompásan jönnek ezek a szóvirágok, hogy az embernek az a benyomása támad, értik is azt, ami a szájukon kicsúszik. Egyes autisták szívesen nevetnek és sokat fecsegnek, mások inkább tárgyilagosak és szófukarok. Egyes autisták kétségbeesnek borús gondolatokra, mások az élet derűs oldalán táboroznak.” Axel Brauns – Cifraárnyak és Denevérek – Élet egy másik világban c. könyvéből
Mikor lehet diagnosztizálni az ASD-t?
Bár a szülők (többnyire utólag) beszámolnak arról, hogy már csecsemőkorban is voltak jellemző viselkedési jelek, igazán kétéves korban válnak láthatóvá a tünetek. Ennél korábban még nem egyértelműen azonosíthatók az autizmusra specifikus jelek. Mivel sok egyéb fejlődési nehézség mutathat autisztikus tüneteket, előfordul, hogy a hosszmetszeti kép segít ennek pontosításában. Vagyis idővel, ahogyan a gyermek fejlődik, változik az összkép annyira, hogy pontosítani lehessen a diagnózist.
Miért fontos a korai diagnózis?
Minél fiatalabb életkorban derül fény a nehézségek hátterére, annál korábban lehet megkezdeni a célzott fejlesztést, ami abban segíti a gyereket, hogy kezelni tudja a számára nehézségeket okozó helyzeteket.
Gyógyítható az autizmus?
A tudomány jelen állása szerint nincs olyan gyógymód, ami megszüntetné ezt a nehézséget. Fontos viszont kiemelni, hogy célzott segítéssel, fejlesztéssel sokat lehet javítani az ilyen kórképpel élők életminőségén.
Mi okozza az autizmust?
Jelenleg az ok még ismeretlen. Az eddigi kutatásokból az valószínűsíthető, hogy a genetika és a környezeti hatások kombinációja állhat a háttérben.
Az autizmus tünetei, nehézségek az élet több területén
Ami még fontos!
A hiedelmekkel ellentétben nem a rossz szülői bánásmód, hideg nevelés okozza az autizmust.
Az autistáknak is vannak érzéseik! A hiányosságaik miatt nem tudják ezeket megfelelően a világ tudtára adni.
Az autizmus nem egyenlő az értelmi fogyatékossággal. Vannak köztük gyengébb és jobb képességűek is, bár az előbbi gyakrabban fordul elő náluk.